جشنواره جاز تفلیس

جاذبه های گردشگری 21 خرداد ، 1403 4 دقیقه

جشنواره جاز تفلیس چیست؟ آیا از این رویداد هیجان‌انگیز سالانه موسیقی در پایتخت گرجستان آگاهی دارید؟ و چقدر از اهمیت آن در دنیای امروز موسیقی با خبرید؟ آیا به این سبک موسیقی علاقه دارید؟ اگر به موسیقی جاز علاقه دارید و می‌ خواهید به گرجستان سفر کرده و در سفر گرجستان شرکت کنید، لازم است که از این جشنواره بسیار جذاب و محبوب بیشتر بدانید تا بتوانید با آگاهی لازم و کافی در این رویداد شرکت کنید و از سفر خود به ان کشور پر رفت و آمد توریستی لذت ببرید، سایت ما این امکان را به شما می‌دهد تا اطلاعات خود را در مورد یکی از فستیوال‌ های برتر گرجستان به روز کرده تا سفرتان تبدیل به یکی از خاطره‌ انگیز سفرهایی شود که تاکنون داشته‌ اید.

جشنواره جاز تفلیس یک جشنواره سالانه بین‌المللی موزیک جاز است و یکی از پرطرفدارترین فستیوال‌های دنیا در کنار فستیوال‌های جهانی محبوب دیگر است که هر ساله در تفلیس پایتخت زیبای گرجستان همراه با جشنواره جاز دریای سیاه شهر ساحلی باتومی برگزار می‌شود، و سالانه موج عظیمی از گردشگران و توریست‌های علاقه‌مند به سبک موزیک جاز را به خود جذب می‌کند که مهمترین رویداد جاز این کشور است، همچنین این جشنواره برای اولین بار در سال 1978 برگزار شد و در سال 2000 تبدیل به یک رویداد سالیانه شد که محل برگزاری آن در سالن فیلاهارمونیا تفلیس است و هنرمندان بسیار مشهوری در آن به اجرای برنامه می‌پردازند، پس فرصت آن را دارید که این هنرمندان را از نزدیک ملاقات کرده و از اجرای موسیقی آنها بهره لازم را ببرید.

همانطور که گفته شد این جشنواره برای اولین بار در سال 1978 در تفلیس زمانی که گرجستان جز یکی از کشورهای اتحاد جماهیر شوروی بود، به عنوان جشنواره جاز جماهیر شوروی برگزار شد که با جمع آوری 23 گروه از 13 شهر شوروی و با گرد هم آمدن نزدیک به 30000 نفر این جشنواره تبدیل به بزرگ‌ترین رویداد جاز در جماهیر شوروی سابق شد و تا سال 1986 هر سال تکرار می‌شد که از طرف مجله بیلبورد به عنوان یک موفقیت برجسته و ارتقا موسیقی جاز در اتحاد جماهیر شوروی شمرده شد.

بعدها این جشنواره به مدت حدود یک دهه به کار خود پایان داد و در سال 2000 دوباره احیا شد و از آن به بعد هر ساله برگزار می‌شود که در سال‌های دهه 2000 کار خود را گسترش داده و سبک‌های دیگر موسیقی از قبیل بلوز، سول و راک با هنرنمایی هنرمندان گرجستانی و بین‌المللی را در خود جای داده است که فرصت بسیار خوبی برای هنرمندان گرجستانی است که در کنار موسیقی دانان دیگر بین‌ المللی موسیقی نواخته و مهارت‌های خود را تقویت کنند.

این جشنواره ابتدا در فصل پاییز برگزار می‌شده است که از سال 2018 زمان آن را تغییر دادند و هم اکنون هر ساله در 28 آوریل یعنی فصل بهار برگزار می‌شود که به عنوان یک روز بین‌المللی نیز در سازمان یونسکو در سال 2011 به ثبت رسیده است چرا که نوازندگان آن را تعداد زیادی از نوازندگان و هنرمندان خیر و سفرای نیکوکار این سازمان تشکیل می‌دهند و از آنجا که این جشنواره یک رویداد بین‌المللی است، همزمان با آن در کشورهای مختلف فستیوال‌ها و جشن‌های دیگری نیز برگزار می‌شود.

این فستیوال سازمان ایسترن پروموشن و سازمان TBC برگزار شده و توسط وزارت شهری تفلیس، وزارت آموزش، علم، فرهنگ و ورزش گرجستان پشتیبانی می شود که اهمیت مشارکت نسل‌های مختلف در این فستیوال بسیار مهم است که به هدف ارتقای موسیقی جاز با کیفیت بالا برای مخاطبان گرجی نیز اجرا می‌شود و نسل جدید موسیقی جاز و نمایندگان مختلف آنها با یکدیگر همکاری می‌کنند و گفته می‌شود برای آنکه هر کسی بتواند در این فستیوال شرکت کند قیمت بلیط آن متوسط است.

می‌ توانید در این جشنواره حضور یافته و از صدها آثار هنری که توسط بهترین موسیقی دانان و هنرمندان بی‌المللی اجرا می‌شود لذت ببرید واطلاعات بسیار خوب و کاملی را در مورد این نوع موسیقی کسب کنید، حتی اگر به این نوع موسیقی علاقه‌ای ندارید، شرکت در آن ضرری ندارد چرا که این جشنواره چنان زیبا و پر انرژی برگزار می‌شود که می‌تواند شما در دنیای موسیقی غرق کرده و به خود علاقه‌مند سازد چرا که اجرای موسیقی زنده تفاوت بسیاری با آنچه که از رادیو و یا تلوزیون می‌شنوید دارد و حتی می‌توانید با شرکت در آن شهر تفلیس را بشناسید و از آداب و رسوم و فرهنگ مردم این شهر با مردم ملل دیگر بیشتر آشنا شوید.

این فستیوال در شهر باتومی نیز همزمان با شهرهای دیگر اروپایی برگزار می‌شود، که طرفداران این شهر ساحلی را روز به روز بیشتر کرده است، که اولین بار در سال 2007 اجرا شده و قیمت بلیط آن نیز همانند فستیوال جاز تفلیس مناسب است و در هر گوشه شهر می‌توانید صدای موسیقی و پایکوبی را به خوبی بشنوید و لذت ببرید که زمان برگزاری آن از 23 تا 26 جولای و مکان آن در سواحل دریای سیاه است، به علاوه حضور هنرمندان بین‌المللی نیز در آن بسیار پررنگ است، پس اگر قصد سفر به کشور زیبای گرجستان را دارید این دو رویداد مهم و هیجان‌انگیز را در برنامه سفر خود بگنجانید و تا می‌توانید از شنیدن موسیقی زنده لذت ببرید.